
Hazırlayan: Yak Gelsin ekibiSon güncelleme:
Kısa cevap: ortalama yalıtımlı, 2,7 m tavanlı bir evde 1 kW nominal güç yaklaşık 9–11 m² ısıtır; yani 8 kW sınıfı bir pelet sobası kabaca 60–90 m², 10 kW sınıfı 75–115 m² için düşünülür. Aralığın geniş olmasının sebebi yalıtım, tavan yüksekliği ve iklimdir; aşağıdaki tablo ve düzeltme katsayıları bu rakamı kendi evinize uyarlamanızı sağlar.
Kaç kW kaç m² ısıtır? (2,7 m tavan)
| Nominal güç | Zayıf yalıtım (≈51 W/m³) | Orta yalıtım (≈41 W/m³) | İyi yalıtım (≈33 W/m³) |
|---|---|---|---|
| 5 kW | ≈35 m² | ≈45 m² | ≈55 m² |
| 8 kW | ≈60 m² | ≈75 m² | ≈90 m² |
| 10 kW | ≈75 m² | ≈90 m² | ≈115 m² |
| 12 kW | ≈85 m² | ≈110 m² | ≈135 m² |
| 15 kW | ≈110 m² | ≈135 m² | ≈170 m² |
Dayanak: Avrupalı pelet sobası üreticilerinin teknik föyleri "ısıtılabilir hacmi" ortalama yalıtımlı bir ortam için 35 kcal/saat·m³ (yaklaşık 41 W/m³) ısı ihtiyacı varsayarak hesaplar ve iyi yalıtımda bu hacmin yaklaşık %25 artabileceğini not eder. Biz bu hacim katsayısını 2,7 m tavanla metrekareye çevirdik; zayıf yalıtım sütununda aynı oranda (%25) daha yüksek ihtiyaç varsaydık, bu bizim varsayımımızdır. Nominal güç, sobanın EN 14785 standardına göre ölçülen ve etiketinde yazan odaya verdiği ısıdır; aynı standart düşük kademe gücünü de ayrıca bildirir.
Kendi evinize nasıl uyarlarsınız?
- Tavan yüksekliği: Hesap hacim üzerinden yapılır. 3 m tavanda tablodaki m² değerlerini yaklaşık %10 azaltın, 2,5 m tavanda %7 artırın.
- Yalıtım ve pencereler: Mantolamasız, tek camlı eski bina için zayıf sütunu; mantolamalı, çift camlı bina için iyi sütunu kullanın. Çatı katı ve köşe daireler aynı binada bile daha çok ısı kaybeder.
- İklim: TS 825 "Binalarda Isı Yalıtım Kuralları" Türkiye'yi derece-gün bölgelerine ayırır; İzmir en ılıman 1. bölgede, Erzurum 4. bölgededir. Soğuk bölgede tablonun sol sütununa yaklaşın; Ege ve Akdeniz kıyısında sağ sütun çoğu kış için yeterlidir.
Nelere bağlı?
- Oda mı, ev mi? Sıcak hava üflemeli pelet sobası kurulu olduğu odayı ısıtır; kapısı kapalı yan odalara ısı sınırlı geçer. Kanallı modeller ikinci bir odaya hava gönderir, sulu ("hidro") modeller radyatör besler; m² iddiaları bu üç tipte farklı okunur.
- Kullanım düzeni: Sürekli yanan soba düşük kademede çalışır; akşam eve gelip ısıtmaya başlayan evde soba uzun süre tam güçte kalır, bu yüzden bir boy büyük seçmek mantıklıdır.
- Pelet kalitesi: Nemli ya da tozlu pelet aynı kademede daha az ısı verir; belgeli peleti ayırt etmek için ENplus A1 pelet nasıl anlaşılır.
Büyük mü, küçük mü seçmeli?
Çok küçük soba sürekli tam güçte çalışır, hazne hızlı biter ve oda yine ısınmaz. Çok büyük soba ise sürekli en düşük kademede, sık sık durup kalkarak çalışır; bu hem konforu bozar hem camı daha çabuk karartır. EPA Burn Wise küçük sobayı tek oda ya da mevsimlik ev, orta boy sobayı küçük veya iyi yalıtımlı ev, büyük sobayı açık planlı ya da soğuk iklimdeki eski ve sızdıran ev için önerir. Pratik kural: hesapladığınız ihtiyaç nominal gücün %60–80'ine denk gelsin; sobanın düşük kademesi (çoğu modelde nominalin üçte biri dolayında) evin ılık günlerdeki ihtiyacını karşılayabilsin.
Örnek: İzmir'de, mantolamalı, 2,7 m tavanlı, 70 m² açık planlı bir salon-mutfak için tablodan 6–7 kW ihtiyaç çıkar; 8 kW sınıfı bir pelet sobası nominal gücünün yaklaşık dörtte üçünde çalışır, uygun bir seçimdir. Aynı alan Erzurum'da yalıtımsız bir binadaysa 10–12 kW sınıfına bakmak gerekir.
Seçtiğiniz gücün günde kaç kilo pelet yakacağını pelet sobası günde kaç kilo yakar yazısında anlattık; metrekareden çuval sayısına giden kaba hesabı hesaplama aracında yapabilirsiniz.
Güvenlik notu
Pelet sobası "dumansız" değildir; az duman çıkarır ama bacaya bağlanmak zorundadır, elektrik ister ve yakıt yakan her cihaz gibi karbonmonoksit üretebilir. Evde karbonmonoksit dedektörü kullanın; belirtiler ve acil durumda 112 için soba gazı belirtileri ve karbonmonoksit dedektörü.
Soba seçenekleri sobalar sayfamızda; yakıt olarak sattığımız 6 mm çam peleti ENplus A1 logolu, 15 ve 20 kg çuvallarda.

Kalite Sınıfı: ENplus A1 (çuval üzerinde) · Hammadde: %100 çam
Bu güç sınıflarındaki gerçek modellerin üretici verileri (hazne, tüketim, ölçü) için 8 kW pelet sobası hangisi alınır ve 12 kW pelet sobası kaç m² ısıtır karşılaştırmalarına bakın.

Eco Fan 8 kW Fanlı Manuel Pelet ve Odun Sobası
Isıtma gücü: 8 kW · Güç aralığı: 4–8 kW

Flame Fan 12 kW Fanlı Manuel Pelet ve Odun Sobası
Isıtma gücü: 12 kW · Güç aralığı: 6–12 kW
Sık sorulan sorular
Pelet sobası kaç metrekare ısıtır?
Nominal gücün her kilovatı ortalama yalıtımda yaklaşık 9–11 m², iyi yalıtımda 11–14 m², zayıf yalıtımda 7–8 m² ısıtır (2,7 m tavan). Çoğu ev için 1 kW ≈ 10 m² kuralı iyi bir başlangıçtır.
10 kW pelet sobası kaç m² ısıtır?
Zayıf yalıtımda yaklaşık 75 m², orta yalıtımda 90 m², iyi yalıtımda 115 m² dolayında; tavan 3 m ise bu değerleri yaklaşık %10 düşürün.
8 kW pelet sobası kaç metrekare ısıtır?
Yaklaşık 60–90 m²: zayıf yalıtımda 60, orta yalıtımda 75, iyi yalıtımda 90 m² dolayında.
100 m² ev için kaç kW pelet sobası gerekir?
Orta yalıtımda 10–12 kW, iyi yalıtımda 8–10 kW, zayıf yalıtımda 12–15 kW; tek bir hava üflemeli soba kapalı kapılı odaları ısıtmaz.
Pelet sobası bütün evi ısıtır mı?
Açık planlı bir daireyi büyük ölçüde ısıtabilir; koridorla ayrılmış çok odalı evde yalnızca kurulu olduğu bölüm ısınır. Radyatörlü ev için sulu (hidro) model düşünülür.
Kaynaklar: Pasqualicchio teknik föyü, "Elettra AR4" (35 kcal/saat·m³, iyi yalıtımda %25 artış); Austroflamm EN 14785 performans beyanı (nominal ve kısmi güç); U.S. EPA Burn Wise, "Choosing the Right Wood-Burning Stove"; TS 825 derece-gün bölgeleri: ODTÜ açık arşivi, inceleme.
Bu yazıdaki ürünler
- %100 Çam Peleti (ENplus A1)Başlangıç, KDV hariç ₺200, KDV dahil ₺240
- Eco Fan 8 kW Fanlı Manuel Pelet ve Odun SobasıKDV hariç ₺35.333,33, KDV dahil ₺42.400
- Flame Fan 12 kW Fanlı Manuel Pelet ve Odun SobasıKDV hariç ₺37.541,67, KDV dahil ₺45.050
Güncel Fiyat Listesi
Kömür, odun ve pirina ürünlerimizin başlangıç fiyatları: KDV hariç tutar ve altında KDV dahil tutar. Fiyatı yazılmayan ürünlerin fiyatını WhatsApp'tan bildiriyoruz.
| Ürün | Birim | Başlangıç Fiyatı |
|---|---|---|
| Süper Enerji Sibirya Kömürü | 25kg Torba | KDV hariç ₺375, KDV dahil ₺450 |
| Yerli Soma KömürüSınırlı stok | 25kg Torba | KDV hariç ₺180, KDV dahil ₺216 |
| Cal Energy İmbat 1. Kalite KömürSınırlı stok | 25 kg Torba | KDV hariç ₺375, KDV dahil ₺450 |
| Cal Energy İmbat 2. Kalite KömürSınırlı stok | 25 kg Torba | KDV hariç ₺350, KDV dahil ₺420 |
| Cal Energy İmbat 1. Kalite Fındık KömürSınırlı stok | 25 kg Torba | KDV hariç ₺375, KDV dahil ₺450 |
| Cal Energy İmbat 2. Kalite Fındık KömürSınırlı stok | 25 kg Torba | KDV hariç ₺350, KDV dahil ₺420 |
| Kalorifer Kömürü (Ceviz)Sipariş üzerine | — | WhatsApp'tan sorun |
| Kalorifer Kömürü (Fındık)Sipariş üzerine | — | WhatsApp'tan sorun |
| Karpuz Kömür (Blok)Sipariş üzerine | — | WhatsApp'tan sorun |
| Yerli Linyit Kömürü (Parça)Sipariş üzerine | 25kg Torba | KDV hariç ₺160, KDV dahil ₺192 |
| Kök Kömür (Yerli)Sipariş üzerine | 40kg Çuval | KDV hariç ₺290, KDV dahil ₺348 |
| Pres Kömür (Briket)Sipariş üzerine | — | WhatsApp'tan sorun |
| Meşe Odunu (Kuru) | 1 Çuval (20-25kg) | KDV hariç ₺400, KDV dahil ₺480 |
| Sarı Meşe Sobalık Odun | Çuvallı — 30 kg | KDV hariç ₺400, KDV dahil ₺480 |
| Kızıl Meşe Sobalık Odun | Çuvallı — 28 kg | KDV hariç ₺400, KDV dahil ₺480 |
| Meşe Odunu (6 Aylık) | 1 Çuval (20-25kg) | KDV hariç ₺400, KDV dahil ₺480 |
| Sarı Meşe Odunu (6 Aylık) | 1 Çuval (20-25kg) | KDV hariç ₺400, KDV dahil ₺480 |
| %100 Çam Peleti (ENplus A1) | 15 kg Çuval | KDV hariç ₺200, KDV dahil ₺240 |
| Fındık Kabuğu YakıtıSipariş üzerineÖn ödemeli | — | WhatsApp'tan sorun |
| Tahta Parçası (Çam) | Torba (17-23 kg) | KDV hariç ₺250, KDV dahil ₺300 |
| Pirina (Zeytin Çekirdeği Yakıtı)Ön ödemeli | 25kg Çuval | KDV hariç ₺225, KDV dahil ₺270 |
Fiyatların üst satırı KDV hariçtir (+ KDV); altındaki KDV dahil tutar ödediğiniz tutardır. Fiyatlar değişiklik gösterebilir. Güncel fiyat ve nakliye dahil teklif için WhatsApp'tan ulaşın.
WhatsApp'tan Fiyat Al