İzmir ili içinde 5 Ton ve üzeri siparişlerde Nakliye Ücretsiz!
Kapıda nakit veya kredi kartı ile ödeme
Çam Peleti (ENplus A1)
Odun & Kömür
Stokta

Çam Peleti (ENplus A1)

👁

Güncel fiyat için WhatsApp'tan yazın

Bu ürünün fiyatını sitede yayınlamıyoruz. Kaç çuval veya kaç ton istediğinizi ve teslimat adresinizi yazın; güncel fiyatı ve teslim gününü bildirelim. Bu ürün sepete eklenmez.

%100 çam talaşından üretilmiş, çuvalında ENplus A1 logosu bulunan 6 mm çam peleti (odun peleti). Pelet sobası ve otomatik pelet kazanları için. 15 kg ve 20 kg çuval; 1.200 kg ve üzeri siparişler paletli çuval olarak teslim edilir.

Teknik Özellikler

Kalite SınıfıENplus A1 (çuval üzerinde)
Hammadde%100 çam
Çap6 mm
Ambalaj15 kg ve 20 kg çuval; 1.200 kg ve üzeri paletli çuval
Kül (A1 sınırı)≤ %0,7
Nem (A1 sınırı)≤ %10

Çam Peleti Nedir, Nasıl Üretilir?

Çam peleti, çam talaşının kurutulup öğütüldükten sonra delikli bir kalıptan yüksek basınçla geçirilmesiyle elde edilen, küçük silindir biçiminde bir odun peletidir. Presleme sırasında ısınan odunun kendi lignini yumuşar ve parçaları bir arada tutar; yani peleti bir arada tutan şey büyük ölçüde odunun kendisidir. ENplus, presleme yardımcısı olarak nişasta gibi katkıların toplamda en fazla %2 olmasına izin verir. Kalıptan çıkan pelet soğutulur, elenerek tozundan ayrılır ve çuvallanır.

Çam "yumuşak odun" (iğne yapraklı) grubundandır; bu yüzden çam peletine yumuşak odun peleti de denir. Sattığımız çam peleti %100 çam talaşından üretilir, 6 mm çapındadır ve çuvalında ENplus A1 logosu bulunur. 15 kg ve 20 kg çuval olarak satıyoruz; 1.200 kg ve üzeri siparişleri paletli çuval olarak teslim ediyoruz. Düşük nemi ve standart ölçüsü sayesinde pelet sobasının haznesinden helezonla otomatik beslenir.

Çam Peleti Fiyatı

Çam peleti fiyatını sitede yayınlamıyoruz, çünkü fiyat sabit değil; aşağıdaki etkenlere göre değişiyor. Güncel çam peleti fiyatını WhatsApp'tan bildiriyoruz.

Hammadde
Pelet, kereste ve ağaç işleme sanayisinin yan ürünü olan talaştan üretilir. Talaşın bulunabilirliği ve maliyeti üretici fiyatını doğrudan etkiler.
Sezon
Isınma sezonunda talep artar; sezon ortasında teslim süreleri de uzayabilir. Peleti kuru saklayacak yeriniz varsa sezon öncesi almak işinizi kolaylaştırır.
Miktar ve ambalaj
Birkaç çuval ile paletli alımın birim fiyatı aynı değildir. 15 kg ve 20 kg çuval seçenekleri de fiyatı etkiler; 1.200 kg ve üzeri siparişler paletli çuval olarak teslim edilir.
Nakliye mesafesi
Ödemiş depomuza uzaklık nakliye tutarını belirler. Ücretsiz teslimat bölgesinde ve İzmir ili içinde 5 ton ve üzeri siparişte nakliye ücreti yoktur.
Kalite sınıfı
ENplus A1 mühürlü pelet ile belgesiz pelet aynı ürün değildir; fiyat karşılaştırırken sınıfa ve belge numarasına bakın.

Fiyat isterken kaç çuval (15 kg ya da 20 kg) istediğinizi, teslimat adresinizi (ilçe ve mahalle) ve varsa sobanızın modelini yazmanız yeterli.

Çam peleti güncel fiyatını WhatsApp'tan sor

Fiyatı etkileyen etkenlerin ayrıntısı: Çam peleti fiyatını ne belirler?

Çam Peleti Çuvalında Nelere Bakılır?

Çam peleti alırken "A1 kalite" sözüne değil çuvalın üzerine basılı bilgilere bakın. ENplus kurallarına (ST 1003) göre belgeli bir çuvalda şunlar bulunur:

  • ENplus kalite mührü: ENplus logosu, kalite sınıfı (A1 veya A2) ve firmaya özel ENplus kimlik (belge) numarası bir arada, çuvalın ön yüzünde.
  • Çap: 6 mm veya 8 mm. Sattığımız çam peleti 6 mm'dir.
  • Net ağırlık (kg) ve "Wood pellets" ifadesi.
  • Çuval tasarımının sahibi olan firmanın adı ve adresi.
  • Seri (parti) numarası: çuvalın nerede ve ne zaman doldurulduğunu izlemeye yarar.
  • "Kuru yerde saklayın" ve "yalnızca uygun yakma sistemlerinde kullanın" uyarıları.

Bu bilgiler çuvala basılı olmalıdır; sonradan yapıştırılmış etiket ya da elle yazılmış numara kurala aykırıdır. Belge numarasını enplus-pellets.eu üzerindeki üretici veya tüccar listesinde arayıp firma adının aynı ve durumunun "Active" olduğunu kendiniz doğrulayabilirsiniz. Sattığımız çam peletinin çuvalında ENplus A1 logosu bulunur.

Adım adım kontrol listesi: ENplus A1 pelet nasıl anlaşılır?

ENplus A1 Çam Peleti: Sınır Değerler

Aşağıdaki değerler ENplus A1 sınıfının sınırlarıdır (ENplus ST 1001:2022, Ek A, Tablo 4). Çuvalında A1 mührü taşıyan bir pelet bu sınırların içinde olmak zorundadır; bunlar ürüne özel laboratuvar sonucu değildir.

ÖzellikENplus A1 sınırı
Çap6 ± 1 veya 8 ± 1 mm
Uzunluk3,15 – 40 mm
Nem (teslim alındığı hâliyle)≤ %10
Kül (kuru bazda)≤ %0,7
Mekanik dayanım≥ %98,0
İnce parça (< 3,15 mm), çuvallı≤ %0,5
Net ısıl değer (teslim alındığı hâliyle)≥ 16,5 MJ/kg (≥ 4,6 kWh/kg)
Yığın yoğunluğu600 – 750 kg/m³
Katkı maddesi≤ %2,0

Dayanım ve ince parça sınırları üretim ve dolum noktasında ölçülür; taşıma ve istifleme sırasında çuvalın dibinde bir miktar toz oluşması olağandır.

A2 ve B sınıflarıyla karşılaştırma ve diğer yakıtlarla kıyas: İzmir odun peleti satışı ve pelet rehberi

Çam Peleti mi, Meşe veya Kayın Peleti mi?

Çam, ladin gibi iğne yapraklılar yumuşak odun; meşe ve kayın gibi yapraklı ağaçlar sert odun sayılır. İkisinden de pelet yapılır. Güvenilir kaynaklarla doğrulanabilen farklar şunlardır:

Isıl değer

Yumuşak odunlar daha fazla lignin ve reçine içerir; bu yüzden kuru odunda kilogram başına ısıl değerleri sert odunlardan biraz yüksektir. ABD Orman Ürünleri Laboratuvarı'nın derlemesinde fark yaklaşık %5'tir ve tek tek numunelerdeki oynama da bu kadardır. Yani fark vardır ama küçüktür; "çam peleti şu kadar, meşe peleti bu kadar kalori" diye kesin rakam vermek doğru olmaz.

Kül

Külü ağacın türünden çok kabuk oranı ve hammaddenin temizliği belirler: odunun kendisinde kül %0,6 dolayında, kabukta ise %3 dolayındadır; hasat ve depolamada bulaşan toprak külü artırır. ENplus, kabuk oranı yüksek hammaddenin kullanılmasına izin vermez ve A1 sınıfında külü en fazla %0,7 ile sınırlar.

Yoğunluk

Odun olarak meşe ve kayın çamdan yoğundur; ancak pelette ENplus, ağaç türü ne olursa olsun aynı yığın yoğunluğu aralığını (600–750 kg/m³) şart koşar.

Cüruf (klinker)

Yanma potasında cüruf oluşumu, külde silisyum ve potasyumun fazla olmasıyla ilgilidir; bu elementler gövde odununda düşük, kabuk ve yapraklarda yüksektir, kum ve toprak bulaşması da etkiler. ENplus A1 ayrıca külün deformasyon sıcaklığının en az 1200 °C olmasını ister.

Sonuç: peletin nasıl yanacağını ağaç türünden çok sınıfı belirler. ENplus sınıfları ağaç türüne göre değil; kül, nem, dayanım, ince parça ve ısıl değer gibi ölçülen özelliklere göre tanımlanır. A1 sınıfı pelet yalnızca gövde odunundan ve ağaç işleme sanayisinin kimyasal işlem görmemiş yan ürünlerinden (talaş, yonga) üretilebilir. Bu yüzden "çam mı, meşe mi" sorusundan önce çuvaldaki sınıfa ve belgeye, sonra cihazınızın kılavuzuna bakın.

Ayrıntılı karşılaştırma: Çam peleti mi, meşe/kayın peleti mi?

Çam Peleti Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Çam peleti pelet sobasında ve otomatik pelet kazanında yakılır. Bu cihazlar yakıtı haznesinden helezonla alır, yanma havasını fanla verir; bu nedenle elektrik bağlantısı ister ve elektrik kesilince durur. Klasik döküm sobada, kuzinede ya da şöminede pelet düzgün yanmaz; ENplus çuvallarındaki "yalnızca uygun yakma sistemlerinde kullanın" uyarısı bunun içindir.

Hangi çapın ve hangi kalite sınıfının kullanılacağını cihazın üreticisi belirler ve kılavuzda yazar: ev tipi pelet sobalarında çoğunlukla 6 mm istenir. Kılavuzda 8 mm yazıyorsa 6 mm pelet almadan önce üreticiye danışın. Verim yakıtın değil cihazın özelliğidir; değeri sobanızın etiketinde yazar. Emin değilseniz cihazınızın marka ve modelini WhatsApp'tan yazın, birlikte bakalım.

Soba arıyorsanız: otomatik pelet sobası

Bir çuvalın kaç saat yandığını kendi cihazınıza göre hesaplamak için: Çam peleti kaç kalori verir, bir çuval kaç saat yanar?

Çam Peleti Nasıl Depolanır?

  • Çuvalları kapalı, kuru ve iyi havalanan bir yerde (bodrum, garaj, kiler) palet üzerinde saklayın; nemden ve doğrudan güneş ışığından koruyun.
  • Çuvalları betona ya da toprağa doğrudan koymayın, dış duvara yaslamayın.
  • Yalnızca hemen kullanacağınız çuvalı açın; açtığınız çuvalın ağzını kapatın.
  • Nem alan pelet şişer, dağılır ve toza döner; besleme helezonunu tıkayabilir. Islanmış peleti sobaya koymayın.
  • Paletli teslim aldıysanız paletleri de kapalı ve kuru bir yere alın; açık havada, yağmur alan bir yerde bırakmayın.

Depolama ve sezonluk ihtiyaç hesabı: Pelet nasıl depolanır, bir kışta ne kadar pelet gerekir?

Çam Peleti Siparişi ve Teslimat

  • Depomuz İzmir'in Ödemiş ilçesinde. Çam peletini Ödemiş'e karayoluyla 350 km içindeki adreslere gönderiyoruz.
  • Ödemiş, Tire, Bayındır, Kiraz ve Beydağ ücretsiz teslimat bölgemizde; buralara nakliye ücreti almıyoruz. Ödemiş'e bağlı Bozdağ, Birgi, Çaylı da bu bölgededir.
  • İzmir ili içinde 5 ton ve üzeri siparişlerde nakliye ücretsizdir. Diğer adreslerde nakliye tutarı miktara ve mesafeye göre değişir; WhatsApp'tan bildiriyoruz.
  • Sipariş için WhatsApp'tan (0531 585 62 29) kaç çuval (15 kg ya da 20 kg) istediğinizi ve adresinizi yazın; güncel fiyatı ve teslim gününü bildirelim. 1.200 kg ve üzeri siparişleri paletli çuval olarak teslim ediyoruz. Çam peleti sepete eklenmez, fiyatı sitede yazmaz.

Çam Peleti — Sık Sorulan Sorular

Çam peleti nedir?

Çam peleti, kurutulup öğütülmüş çam talaşının yüksek basınçla preslenmesiyle üretilen odun peletidir. Pelet sobasında ve otomatik pelet kazanında yakılır. Sattığımız pelet %100 çamdır, 6 mm'dir ve çuvalında ENplus A1 logosu bulunur.

Çam peleti kaç kalori verir?

ENplus, bütün sınıflarında net ısıl değerin teslim alındığı hâliyle en az 16,5 MJ/kg, yani en az 4,6 kWh/kg (yaklaşık 3.950 kcal/kg) olmasını şart koşar. Bu bir alt sınırdır, tek bir ürünün laboratuvar sonucu değildir; kendi ürünümüz için ayrıca kalori rakamı yayınlamıyoruz. Çam gibi yumuşak odunların kuru odunda kilogram başına ısıl değeri sert odunlardan biraz yüksektir, ama fark küçüktür.

Çam peleti mi, meşe peleti mi daha iyi?

Belirleyici olan ağaç türünden çok kalite sınıfıdır. ENplus sınıfları türe göre değil; kül, nem, dayanım ve ısıl değere göre tanımlanır. Çam, yumuşak odun olduğu için kuru odunda biraz daha yüksek ısıl değere sahiptir; kül ise kabuk oranına ve hammaddenin temizliğine bağlıdır. Önce çuvaldaki sınıfa ve belge numarasına, sonra cihazınızın kılavuzuna bakın.

Çam peleti çok kül ya da cüruf yapar mı?

ENplus A1 sınıfında kül kuru bazda en fazla %0,7 olabilir ve külün deformasyon sıcaklığı en az 1200 °C olmalıdır. Kül ve cüruf, ağacın türünden çok hammaddedeki kabuk, toprak ve kumdan kaynaklanır. Alışılandan belirgin biçimde fazla kül ya da cüruf görüyorsanız peletin nem alıp almadığını ve yanma potasının kılavuzdaki aralıkla temizlenip temizlenmediğini kontrol edin.

Pelet sobası için hangi pelet kullanılır, 6 mm mi 8 mm mi?

Sobanızın ya da kazanınızın kılavuzunda yazan çapı ve kalite sınıfını kullanın. Ev tipi pelet sobalarında çoğunlukla 6 mm kullanılır; sattığımız çam peleti 6 mm'dir. Kılavuzda 8 mm yazıyorsa almadan önce üreticiye danışın.

Çam peleti fiyatı ne kadar, 1 ton çam peleti kaç TL?

Çam peleti fiyatını sitede yayınlamıyoruz; fiyat hammaddeye, sezona, miktara ve nakliye mesafesine göre değişiyor. WhatsApp'tan (0531 585 62 29) kaç çuval (15 kg ya da 20 kg) istediğinizi ve adresinizi yazın; güncel fiyatı ve teslim gününü bildirelim.

1 ton çam peleti kaç çuval eder?

1 ton, 15 kg'lık çuvalla yaklaşık 67 çuval, 20 kg'lık çuvalla 50 çuval eder. Çam peletini 15 kg ve 20 kg çuval olarak satıyoruz; 1.200 kg ve üzeri siparişleri (15 kg'lık çuvalla 80, 20 kg'lık çuvalla 60 çuval) paletli olarak teslim ediyoruz.

Çam peleti nasıl saklanır?

Çuvalları kapalı, kuru ve iyi havalanan bir yerde, palet üzerinde, nemden ve doğrudan güneş ışığından uzak saklayın; yalnızca hemen kullanacağınız çuvalı açın. Nem alan pelet şişer, dağılır ve sobanın besleme sistemini tıkayabilir.

Pelet hakkında daha fazlası

Çuvalımızda ENplus A1 logosu bulunur. Pelet fiyatını sitede yayınlamıyoruz; güncel fiyat ve teslim günü için WhatsApp'tan yazın.

Fiyat için WhatsApp

WhatsApp'tan Sor